חיי לילה במשבר: הקורונה עלתה לפאב השכונתי 580 אלף ש"ח

הנחיות התו הסגול החזירו לפעילות את הפאב "בר גיורא", אחד ממוקדי הבילויים המועדפים על סטודנטים בשכונה ד', אבל צמצום מספר השולחנות וההגבלות על המבלים פוגעים כלכלית בבעליו, יעקב כהן, ש"מרגיש שלמדינה לא אכפת מאיתנו"

מאת שיראל צברי

משבר הקורונה פגע לא רק בעסקי חנויות ובקמעונאים, אלא גם בחיי הלילה של הצעירים, בעקבות סגירתם של פאבים, מועדונים ומסעדות, בהתאם להנחיות החירום. אחד מאלה הוא "בר גיורא" בשכונה ד', שמהווה אתר בילוי אטרקטיבי לתושבי השכונה.

יעקב כהן, 32, נשוי ותושב באר שבע, פתח את "בר גיורא" לפני שלוש וחצי שנים. לפני כן, היה המקום נטוש ומוזנח, נמצאו בו מזרקים, נרקומנים וסוחרי סמים. כהן סיפר: "בחרתי את המקום מתוך אידיאולוגיה, אני אוהב להפריח שממות- לקחת מקום נטוש ולהפוך אותו לפנינה. רציתי לשפר ולשקם את השכונה שיהיה לשכנים ולסטודנטים מקום לבלות".

הפאב פעיל מידי יום משבע בערב עד אחרון הלקוחות, וסגור בשישי. אל הפאב מגיעים עשרות לקוחות מידי יום, לאחר הלימודים או העבודה, כדי להשתחרר וליהנות. בבר מתקיימות מסיבות, אך גם הרצאות ו"פאב קוויז" המציע בילוי איכותי ומהנה ממשחקי טריוויה תחרותיים. עצם פעילותו של הבר חוללה שינוי משמעותי ברחוב, והיקף אירועי הפשע ירד, בגלל שהמקום מואר בפרוז'קטורים רבי עוצמה שכהן התקין במקום.

בעקבות הנחיות החירום של הממשלה להתמודדות עם נגיף הקורונה, סגר כהן את בר גיורא, ב-15 במארס, ו-15 אירועים שנקבעו בו מראש בוטלו. "אני מרגיש שזרקו אותנו לכלבים, ההפסד החודשי שלי עומד על 200,000 שקלים, זה מטורף!", אמר כהן. בימים האלה הוא מעביר את זמנו במשרד, מתפנה לסידורים שלא הספיק להגיע אליהם וחושב איך ממשיכים מכאן הלאה.

הקושי במשבר הוא חוסר הוודאות, שאין לדעת כמה זמן הוא יימשך. דחיית תשלומי המיסים כמו מסי שולחנות וכיסאות ומס שילוט, לא באמת תעזור, שכן הוא יצטרך לשלם אותם בחודש הבא. כהן לא מבין מדוע הוא צריך לשלם את המיסים האלה בזמן שהעסק שלו סגור. הוא בטוח שאם המצב יימשך עוד שלושה ארבעה חודשים גם עסקים גדולים יקרסו.

"בר גיורא". צילום: שיראל צברי

"עברתי הרבה מצבים קשים בחיים, ואני בטוח שאני אצליח להרים את הראש מעל המים ולהתקדם הלאה. זאת ללא ספק תקופה קשה ונעבור אותה", שיתף כהן. הציפייה שלו מהרשויות ועיריית באר שבע היא שתשלומי המיסים לתקופה זו יבוטלו לגמרי. הוא מאמין שהממשלה תנהג כמו בשאר העולם ותעניק פיצוי ראוי לבעלי העסקים. אחרי שהכול ייגמר, יעקב מתכוון לחזור ולהפעיל מחדש את העסק שבנה ולא לוותר.

ממחלקת העסקים באגף הארנונה בעיריית באר שבע נמסר בתגובה כי "נוכח מצב החירום במשק ובהתאם להנחיות שר הפנים והחלטת מועצת העיר מיום 12/03/2020 אושרה דחיית תשלומי הארנונה לחודשים מארס-אפריל לבעלי עסקים קטנים ובינוניים עד לאחד במאי.

"בנוסף, הוחלט באגף הגבייה שלא לבצע חיוב הוראות קבע של חודש אפריל וזאת טרם הודעת הממשלה שהתגבשה בנוגע לביטול הארנונה לתקופת המשבר. יש להבהיר כי לא ניתן לתת פטור או הנחה שלא על פי החקיקה הקיימת. בתאריך 21/04/2020 שר הפנים, אריה דרעי, חתם על תקנות שיחייבו את הרשויות המקומיות להעניק פטור מתשלום ארנונה לעסקים לשלושה חודשים. עם זאת, הרשות תוכל לבחור במסלול של מתן הנחה כוללת של 25% בתשלום הארנונה לשנת 2020. 

נמסר כי מרגע ההחלטה על סגירת העסקים קידמה העירייה כמה יוזמות סיוע לעסקים במהלך המשבר, בהן: קו חם לעסקים- מענה לפניות עסקים באמצעות המוקד העירוני וחברת "יעדים", החברה העירונית לפיתוח עסקי. רישום עסקים פתוחים שמבצעים משלוחים והנגשת המידע הזה לתושבי העיר. החלפת מסגרת פרופיל בפייסבוק לתמיכה בעסקים בעיר באר שבע.

הקמת מיניסייט ייעודי באתר העירייה לנושא הקורונה, המכיל מידע לבעלי העסקים. וגם יוזמת "ביזנס לייב"- גיוס חמישה מנטורים שעולים לשידור בפייסבוק העירוני, ועונים לשאלות וסוגיות של בעלי העסקים. 

בחודש אוגוסט מגזין ד' שוחח עם יעקב, הוא סיפר כי הוא הפסיד קרוב ל-580 אלף שקלים וקיבל מענק זעיר מאוד בסך 28 אלף שקלים מהמדינה, ואמר: "זה פיצוי בדיחה, הכל נבלע בחובות לספקים ולשכירות המקום. העסק ממשיך להתקיים, אבל זה לא אותו דבר. העבודה לא כמו שהיא הייתה בעבר".

כיום, המקום מתנהל לפי התו הסגול, מה שגרם לצמצום במספר השולחנות והכיסאות במקום והגבלה במספר המבלים, ושיתף "זה פגיעה קשה בעסק, אני מקווה שיהיה פיצוי בעתיד". הוא ממשיך: "אני בטוח שנשרוד את זה, אבל זה מחזיר אותי שנים אחורה עם ימים של לקיחת הלוואות ופגיעה במחזור. המדינה אמורה לפצות על כל הנזק שנגרם, ואני מרגיש שלממשלה לא אכפת מאיתנו".