שכונה ד'? באר שבעים תשכחו ממנה

שכונה ד' בבאר שבע היא אחת השכונות המוכרות ביותר בארץ. אך האם שכונה ד' הפכה לסמל לג'נטרפיקציה? השכונה נמצאת במרכז העיר ונראה כי עיריית באר שבע הציבה לעצמה מטרה – לשנות את פני השכונה, וזה בא על חשבון הבאר שבעים

מאת ארנולד נטייב

זה לא סוד ששכונה ד' היא אחת השכונות הוותיקות בבאר שבע, ואם נרצה לדייק אז כבר בשנות החמישים החלו לבנות את השכונה. שכונה ד', היא לא כמו רוטשילד בתא, או אפילו כמו שכונה ו' בבאר שבע. היא מלאה בדירות עמידר ואנשים קשיי יום ששורדים עם קצבאות מחודש לחודש, אבל לא רק. במשך השנים, יותר ויותר סטודנטים התחילו לאכלס את הדירות בשכונה, וכבר אי אפשר לדעת מי מקומי ומי בא לאפיזודה חולפת. כמובן, שאם תיתקלו בבחור או בחורה צעירים עם סנדלי שורש וסטייל תל אביבי, תוכלו להבחין בהבדלים ואז תבינו באמת מהי שכונה ד'.

שכונה ד' היא שכונה עם עבר שאסור לשכוח ועתיד לא ידוע. מצד אחד יותר ויותר משקיעים מגיעים לשכונה מכל קצוות הארץ ורוכשים דירות בזול, שלבסוף ישכרו על ידי סטודנטים. אך מצד שני, האם רצוי שאחת השכונות הוותיקות בעיר תאבד את הזהות שלה ותהפוך למובלעת של המרכז? בקצב הזה המחירים "הזולים" של השכונה ייעלמו והיא תהפוך למגרש המשחקים של תושבי חוץ, מה עם תושבי באר שבע?.
המהפכה כבר החלה, בשכונה נבנים בניינים מפוארים, שלא יבישו את מרכז תל אביב. הבניינים הללו מושכרים במחירי עתק ביחס לשכונה, ומאוכלסים ברובם על ידי סטודנטים מערים אחרות, שבשבילם המחיר הזה עוד נמוך ביחס למרכז הארץ ותושבי השכונה "האמיתיים", ממשיכים לגור בבתים מפורקים שנבנו לפני יותר מחמישים שנה.

דירה להשכרה בפרויקט החדש בשכונה. צילום: מודעה בעמוד פייסבוק של דירות להשכרה בבאר שבע

בשנת 2010, מחיר דירה בשכונה לא עלה על 400 אלף, כיום המחירים מתחילים כמעט ממיליון. אחד הפרויקטים המדוברים כיום, הוא פרויקט הבלוק שנבנה מול בית החולים סורוקה וקרוב לאוניברסיטה. שני בניינים יפי תואר, המותאמים למגורי סטודנטים ושותפים, אך מה לגבי מחיר השכירות? בקבוצת הפייסבוק של דירות בבאר שבע התפרסם פוסט, שבו צוין כי הפרויקט הכי מבוקש בעיר מוצע להשכרה, כאשר מחיר דירת שלושה חדרים מתחיל מ-4,000 שקלים, ודירת חמישה חדרים מתחיל מ-5,500 שקלים. הבדיחות לא איחרו להגיע, כאשר תושבי העיר לגלגו על מחירי הדירות, שנמצאות בשכונה ד' (כמובן שהפוסט ירד במהרה מן האוויר). לצורך השוואה, באתר יד שנייה דירת שלושה חדרים נעה בין 1,600 ל-3,000 שקלים וגם במחירים הנ"ל ניתן להתמקח ולהשיג ביותר זול.

הדירות הישנות בשכונה. צילום: ארנולד נטייב

בתור תושב העיר, ממעמד הביניים אני חושב שזה מחדל. עד כה באר שבע נחשבה לעיר יחסית זולה בהשוואה לשאר חלקי הארץ, אבל ככל שנותנים יותר מקום לתושבי חוץ, כך נעלם המקום לתושבי פנים. כיצד ייתכן שלהשכיר בית שנראה נורמלי ולא חצי מפורק באחת השכונות הזולות בעיר, עולה למעלה מ-3,000 שקלים? זו גניבת דעת, אפילו בשכונות מפותחות כמו רמות ונווה זאב, ניתן למצוא ביותר זול.

תקראו לי משוגע, אבל כנראה זו התוכנית העיקרית של עיריית באר שבע. אם לפני שקם רובע החדשנות בשכונה, המחירים נוסקים לשמיים, אני לא רוצה לדעת מה יהיה בעתיד, אולי גם הבתים המפורקים יעלו את המחירים לסכומים לא הגיוניים, כמו בדרום תל אביב. ועיריית באר שבע לא מסתירה את זה, היא אומרת בריש גלי, שהמטרה היא לשכן בשכונה תושבים חדשים. מה הייתי עושה במקום הוותיקים? הייתי דורש את הזכויות שמגיעות לי, ובראש ובראשונה הייתי דורש שישכנו אותי במבנים החדשים עוד לפני שנותנים הזדמנות לתושבים מבחוץ.

סטודנטים צוחקים על מחירי הדירות. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של סטודנטים בבן גוריון

זהו רק השלב הראשון. ניתן לראות את ההבדלים בין החדש לישן, בין היקר אל הזול, בין העשיר לבין העני. בניינים שנבנים בשנת 2020, בסמוך לבניינים משנות השישים. השאלה נשארת פתוחה, מה יהיה עם התושבים המקומיים? לאן הם ילכו? אני בטוח שתושבי השכונה לא יוכלו להשתדרג אז יישארו להם רק שתי אופציות: לעזוב או לעזוב, אלא אם העירייה תחל לעזור לתושבים ותשדרג אותם בהתאם לדירות החדשות שנבנות וגם אז עדיין יהיה יקר מדי.